Ljusstake smide Käck och Hedby

475432

KÄCK & HEDBYS, "Tuppstake", ljusstake, för 3 ljus, smide, Leksand, höjd ca 57, längd 41 cm
HISTORIK: Den sk Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona

Diverse

Rum 7, Hylla 8

Budhistorik (14 bud)
3389190
900
3388266
850
3387290
3380558
750
3387289
750

Slutpris SEK:
900
91 EUR, 103 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.