Albert Bernhard Önstad

475415

ALBERT BERNHARD ÖNSTAD (1895-1981): Pojke, signerad och daterad Bernhard Önstad juli 1918, akvarell på papper, 22x24 cm
.
Föddes på Norderön i Jämtland som Albert Bernhard Nilsson. Tog sig namnet Önstad 1929.
.
Han studerade i Stockholm vid C. Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor 1917-1919, därefter på Konsthögskolan. Önstad for på 1920-talet på studieresor till Wien, Dresden och Paris. Hans första viktiga utställning ägde rum på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1932. Kritikerna prisade Önstads personliga stil och blick för de dämpade färgernas valörer. Hans konstnärliga utveckling har kännetecknats av ett långsamt sökande.

Fack 26

Albert Bernhard Önstad

Budhistorik (2 bud)

3389116
3387988

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer