Design Simon Gate för Orrefors Sommar

475370

SIMON GATE, skål med fat, Orrefors, graverad dekor av kvinnofigurer med slöjor inramade i fyra fält av nätmönster och slingor, signerad Gate 107 Orrefors 1925 E.R (gravör Elis Ryd), höjd ca 14, diameter 18, fatets diameter 20 cm

Fatet med obetydliga nagg

Glas, Konstglas, Design, Specialauktion

Budhistorik (19 bud)
3387246
6 400
3387268
6 200
3387246
6 000
3387266
5 800
3387246
5 600

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.