Äldre ekonomi och hushållning, 8 vol.

475325

ÄLDRE EKONOMI OCH HUSHÅLLNING (8). Parti äldre (1700- och 1800-tal), periodica, lösdelar m. m.
(BERGHULT, ANDERS). Hushåls-bibliotec. Första och tredje årgångarna. Stockhholm, 1755 respektive 1757; (LENGBLOM, CHRISTIAN). Hushålls-Tidning. För år 1813 [=första årgången]. Stockholm, 1813; BRAUNER & WINBLAD. Tankar och försök om åker och äng... Fjerde uplaget. Stockholm, 1761; (HESSELBERG). Samling af Hushålls och andre rön, som tid efter annan blifwit i tidningarne upgifne. I-V. Stockholm, 1788-95; Titel som ovan, I-III. Stockholm, 1788; (FISCHERSTRÖM). Ny samling af rön, försök och anmärkningar uti hushållningen, med mera. Fjerde delen. Stockholm, 1796.

Inalles 8 volymer. Ej kollationerade. Hushåls-bibliotec 1755 och Brauner & Winberg i senare band, övriga samtida. Skador och fläckar förekommer.

Se text!

Böcker/Kartor, Ekonomi

Budhistorik (12 bud)
3388612
3384517
750
3380703
700
3384308
700
3380703
650

Slutpris SEK:
81 EUR, 92 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.