Lantbruk av Brauner m. fl. 1700-talet, 2 vol.

475044

LANTBRUK AV BRAUNER M. FL. 1700-TALET (2). BRAUNER, JOHAN. Tankar wid skötseln och nyttan af boskap och fjäderfä, med botemedel i wanlige och mäst tilfällige siukdomar, samt Skogars bruk och mitzbruk i alla derå grundade hushållsmål. Jämte sätt at tilreda swenska winer af alla slags bär, frukter, rofor, blommor och gräs. Af Jan Brauner. Stockholm, hos Lor. Ludv. Grefing, 1756.
8:o. 175 x 113 mm. (24), 152, (8), 10 s. 4 utvikbara graverade planscher. Sammanbunden med:
BRAUNER, JOHAN & WINBLAD, CARL. Tankar och försök om åker och äng, med dertil nödiga redskap, afg Johan Brauner. Jemte bihang om ladugårdars byggnad och inredning. Af Carl Winblad. Fjerde uplaget. Stockholm, hos Lorents Ludv. Grefing, 1761.
8:o. (8), 208 s. 7 utvikbara graverade planscher. Sammanbunden med:
BRAUNER, JOHAN. Systematisk inledning af all landtmannens brukbara jord, til ständig afkastning utan hwila; med twänne bifagade tabeller, til uplysning. Upgifwen af Jan Brauner. Stockholm, hos direct. Lars Salvius, 1765.
8:o. 72 s. 2 utvikbara tabeller. Litet nött samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Nummeretikett av blå klot på ryggen. Några små- och lagerfläckar. Svag fuktrand i första verkets nedre hörn t. o. m. s. 12. Andra verket bitvis lätt fuktrandat. Axel Leonard Malmströms exlibris och handskrivna innhållsförteckning.

Samling af rön och afhandlingar, rörande landtbruket, som til Kongl. Wetenskaps Aacademien blifwit ingifna. Tom I. Stockholm, hos H. Fougt, 1775.
8:o. 176 x 111 mm. (12), 276 s. 2 utvikbara graverade planscher. Samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Enstaka småfläckar. Litet maskhål i sista planschen, eftersättsbladet och bakre pärmens insida. Bibliotheca Lincopensis stämplar.
Första av fyra band. Brauner här representerad med 2 titlar: "Nytt försök til förbätring af trä-stocks-billen" och "Tankar, om landtbrukets möjeligaste drift, med mindre kostnad, til större förkofring". Innehåller dessutom uppsatser av J. Regenspurger, J. D. Christiernin, C. H. Robsahm, C. Knutberg, C. G. Ekeberg, P. Wäsström, C. J. Drufwa, O. Törnsten, M. Wallberg och J. Gripenstedt.

Inalles 2 volymer.

Se text!

Böcker/Kartor, Naturvetenskap

Monter 21

Budhistorik (9 bud)
3387252
750
3384657
700
3384657
650
3382783
600
3380753
550

Slutpris SEK:
750
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.