Spegellampett gustavianskt stockholmsarbete

474882

SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, stämplad G. Lindberg (Georg L., spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804), ljusarm i mässing för 2 ljus, förgylld, krönt av bandrosett, dekor av pärlstav, kvicksilverfolerat glas, ca 62x42 cm

Ställvis skadad kredering, borrade manschetter

Speglar

Rum 7, Hylla 10

Budhistorik (4 bud)

3376977
4 800
3376802
3375602
3 400
3374468

Slutpris SEK:
4 800
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer