Spegellampett gustavianskt stockholmsarbete

474882

SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, stämplad G. Lindberg (Georg L., spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804), ljusarm i mässing för 2 ljus, förgylld, krönt av bandrosett, dekor av pärlstav, kvicksilverfolerat glas, ca 62x42 cm

Ställvis skadad kredering, borrade manschetter

Speglar

Rum 7, Hylla 10

Budhistorik (4 bud)

3376977
4 800
3376802
3375602
3 400
3374468

Slutpris SEK:
4 800
483 EUR, 549 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.