Barcelonastol

474480

LUDWIG MIES VAN DER ROHE, "Barcelona", fåtölj samt pall, Knoll, formgivna 1929, benställning av rostfritt stål, klädda i svart skinn, utan plymåer, höjd ca 29 resp. 35 cm; Originalkvitto från Knoll International 1970 medföljer

Slitage, mindre skador på läder

Möbler, Fåtöljer

Rum 3

Barcelonastol

Budhistorik (8 bud)
3379060
6 200
3378412
6 000
3378411
5 400
3374092
4 800
3371958
4 200

Slutpris SEK:
6 200
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer