Alfred Ohlson skulptur i brons

474410

ALFRED OHLSON (1868-1940): Skulptur föreställande man med örn, brons, signerad och daterad Alfred Ohlson Skulp 1916, märkt Herman Bergman Fud, med dedikation: "Svenska idrottsförbundets träningspris 1920-1923 Löpning 200 mtr uppställt av Isaac Westergren, för alltid erövrat av: J.Lilja.Mariebergs I.K. STHLM", höjd ca 44 cm

Bas med inskriptioner

Konst, Skulpturer

Kundcenter

Budhistorik (14 bud)
3379713
3 400
3379709
3 200
3379711
3379709
2 800
3379707
2 600

Slutpris SEK:
3 400
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer