Armlänstolar Louis XVI

474170

ARMLÄNSTOLAR, 5 st., Louis XVI, nordtyska/danska, 1700-talets slut, klädda sittsar med rotting rygg, skuren dekor, kannelerade ben, krönt av bandrosett, sitthöjd ca 44 cm

Proveniens: Carl Kempe (1884-1967)

Slitage, lagningar, en med senare framsarg, renoverade, färgbortfall, maskstunget

Möbler, Fåtöljer

Rum 22

Armlänstolar Louis XVI

Budhistorik (5 bud)
3377337
10 500
3372868
10 000
3372866
8 000
3368001
5 000
3368000

Slutpris SEK:
10 500
Utropspris SEK:
16 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer