Armlänstolar Louis XVI

474170

ARMLÄNSTOLAR, 5 st., Louis XVI, nordtyska/danska, 1700-talets slut, klädda sittsar med rotting rygg, skuren dekor, kannelerade ben, krönt av bandrosett, sitthöjd ca 44 cm

Proveniens: Carl Kempe (1884-1967)

Slitage, lagningar, en med senare framsarg, renoverade, färgbortfall, maskstunget

Möbler, Fåtöljer

Rum 22

Armlänstolar Louis XVI

Budhistorik (5 bud)
3377337
10 500
3372868
10 000
3372866
8 000
3368001
5 000
3368000

Slutpris SEK:
10 500
1 059 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
16 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.