Örhängen ett par 18 k guld med pärlor

473955

ÖRHÄNGEN, ett par, 18 k guld med orientpärlor, ca 1880-tal, graverad geometrisk dekor, vardera örhänge med tre vidhängda kläppar, höjd ca 41 mm, vikt ca 11,7 g

Senare omgjorda till stiftörhängen. Slitage, flertalet mindre tennlödningar

Guld/Smycken

Monter 19

Budhistorik (5 bud)
3380972
3379646
3379644
500
3377868
3376855

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer