Ljusstake

473797

KÄCK & HEDBY, "Tuppstake", ljusstake, för 3 ljus, smide, Leksand, höjd ca 57, längd 41 cm

HISTORIK: Den sk Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona

Slitage

Diverse

Rum 7

Ljusstake

Budhistorik (21 bud)
3373551
1 700
3371761
1 600
3371755
3371755
1 300
3371197

Slutpris SEK:
1 700
172 EUR, 204 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.