Vas Kina brons

473779

VAS, brons, Kina, troligen Ming (1368-1644), arkaiserande form, höjd ca 30 cm, träsockel medföljer

Proveniens: Nils Robert Bjuke (1889-1973). Svensk ingenjör som bodde i Kanton under 1920/1930-talet och samlade kinesisk konst och konsthantverk

Lagningar, fotringen med avslag

Orientaliskt, Konsthantverk

Vas Kina brons

Budhistorik (14 bud)
3373994
10 500
3373993
10 000
3373985
9 800
3367230
9 600
3366909
8 200

Slutpris SEK:
10 500
1 059 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.