Vas Kina brons

473779

VAS, brons, Kina, troligen Ming (1368-1644), arkaiserande form, höjd ca 30 cm, träsockel medföljer

Proveniens: Nils Robert Bjuke (1889-1973). Svensk ingenjör som bodde i Kanton under 1920/1930-talet och samlade kinesisk konst och konsthantverk

Lagningar, fotringen med avslag

Orientaliskt, Konsthantverk

Vas Kina brons

Budhistorik (14 bud)
3373994
10 500
3373993
10 000
3373985
9 800
3367230
9 600
3366909
8 200

Slutpris SEK:
10 500
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer