Biskvi flickdocka

473719

BISKVI FLICKDOCKA, omkring 1870/80-tal, omärkt, möjligen Kling, "bald head" huvud med sköld, något vridet till höger, insatta blå fasta ögon i glas, stängd mun, blond hårperuk, kropp i stoppat tyg och vit nappa, klädd i klänning med tornyr, knappar baktill med pärlimitationer, underkläder med spets, bruna skinnkängor, längd ca 62 cm.
Dockans namn är Ingeborg.

Kläder med fläckar, en handled skadad, slitage

Diverse, Leksaker

Monter 3

Biskvi flickdocka

Budhistorik (8 bud)
3375936
3 200
3375912
3375882
2 800
3375881
2 400
3369591

Slutpris SEK:
3 200
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer