Kollektkista 1600-tal

473353

PENNINGKISTA, 1600-tal eller äldre, Sydeuropa, sjöfynd, beslag i smide, spår av bemålning, höjd ca 66, 108x48 cm
PROVENIENS: Hemtransporterad av greve Mörner från Italien med häst och vagn under 1800-talet. Kistan har, enligt uppgift, stått i bland de medeltida föremålen i Cedergrenska Tornet. Föremålet såldes på grevens husauktion (tidigt 1970-tal, Tornet i Stocksund), i regi av Stockholms Auktionsverk.

Senare inredning, skador, nycklar saknas

Möbler, Övriga möbler

Rum 5

Kollektkista 1600-tal

Budhistorik (57 bud)
3370919
8 400
3370914
8 200
3370907
8 000
3370901
7 800
3370900
7 600

Slutpris SEK:
8 400
848 EUR, 1 006 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.