Islamska föremål

473312

DRYCKESKÄRL, SIGILLSTAMP, BRONSFRAGMENT, kärlet Nishapur ca 900 -1200-talet, dekor av kufisk skrift på vit botten, lergods ca 7,5 cm, sigillstamp, sannolikt osmansk, bär namnet Mustafi Nuri (möjligen stampens gravör) samt det islamska årtalet 315 som bör tolkas som 1315 vilket motsvarar 1897 i västerländsk tideräkning, diameter ca 4,5 cm, bronsfragmentet är sannolikt från 1500-talet och har varit en del av en sköld eller bepansring med arabiskt text ur koranen brons, längd ca 9 cm

Proveniens: Från en äldre samling av fornföremål.

Jordfynd, vasen med stort nagg, och nägra mindre, slitage samt sediment. Sigillstampen och bronsfragmentet med ärg.

Diverse

Monter 9

Islamska föremål

Budhistorik (4 bud)

3367092
900
3369319
850
3367092
3359945

Slutpris SEK:
900
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer