Islamska föremål

473312

DRYCKESKÄRL, SIGILLSTAMP, BRONSFRAGMENT, kärlet Nishapur ca 900 -1200-talet, dekor av kufisk skrift på vit botten, lergods ca 7,5 cm, sigillstamp, sannolikt osmansk, bär namnet Mustafi Nuri (möjligen stampens gravör) samt det islamska årtalet 315 som bör tolkas som 1315 vilket motsvarar 1897 i västerländsk tideräkning, diameter ca 4,5 cm, bronsfragmentet är sannolikt från 1500-talet och har varit en del av en sköld eller bepansring med arabiskt text ur koranen brons, längd ca 9 cm

Proveniens: Från en äldre samling av fornföremål.

Jordfynd, vasen med stort nagg, och nägra mindre, slitage samt sediment. Sigillstampen och bronsfragmentet med ärg.

Diverse

Monter 9

Islamska föremål

Budhistorik (4 bud)

3367092
900
3369319
850
3367092
3359945

Slutpris SEK:
900
88 EUR, 103 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.