Stenturban

473311

STENTURBAN, Osmansk, 1500/1600-tal, sannolikt kalksten, har ursprungligen suttit på en pelare vid en dignitärs grav i det Osmanska riket, höjd ca 13, diameter 17 cm.

Proveniens; Kommer från en äldre samling av fornföremål.

Jordfynd med slitage, skador och erosion.

Diverse

Monter 9

Stenturban

Budhistorik (5 bud)
3369500
3365371
3363413
600
3360995
500
3360253

Slutpris SEK:
100 EUR, 116 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.