Kanna

473263

KANNA (ev för mjölk) sterlingsilver, Thomas Bradley and sons, Sheffield 1910, hänkel i svärtat trä, kannan bär en heraldisk gravyr med sannolikt den engelska ätten Dumbartons familjevapen och den bepansrade armen son håller en färla är förmodligen samma släktvapens hjälmprydnad, höjd ca 17,5 cm, vikt ca 180 g

Bucklor, slitage, handtaget sitter något löst

Silver

Kanna

Budhistorik (8 bud)
3371895
3371759
850
3371621
3371216
750
3371215
450

Slutpris SEK:
91 EUR, 105 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.