Kanna

473263

KANNA (ev för mjölk) sterlingsilver, Thomas Bradley and sons, Sheffield 1910, hänkel i svärtat trä, kannan bär en heraldisk gravyr med sannolikt den engelska ätten Dumbartons familjevapen och den bepansrade armen son håller en färla är förmodligen samma släktvapens hjälmprydnad, höjd ca 17,5 cm, vikt ca 180 g

Bucklor, slitage, handtaget sitter något löst

Silver

Kanna

Budhistorik (8 bud)
3371895
3371759
850
3371621
3371216
750
3371215
450

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer