Harmonia evangelistarum 1615

473248

HARMONIA EVANGELISTARUM 1615. BÜNTING, HEINRICH / LOW, HANS PÅWELSSON (övers.). Harmonia evangelistarum. Thet är: Een ganska skön och endrechtigh the fyra helga ewangeliers tilsammanstämmelse,... I-III. Stockholm, Ignatius Meurer, 1615.
Folio. 350 x 200 mm. (62), 168, (8, 2 blanka); (4), 1-53, (2, 1 blank); (4), 1-473, (13) s. Sista bladet tryckt 1617, tillhör den samma år trykta inledningen omfattande 60 sidor, som saknas i detta exemplar.
Senare skinnband med mörkare främre pärmspegel från äldre band, med knäppband. Genomgående småfläckig och med en del mindre revor. Flera lagningar, främst i undre marginalen, en handfull med smärre tryckförluster (kustod, paginering). Brännhål med textförlust s. 181/-82 i del III.
Collijn Sveriges bibliografi 1600-talet spalt 128.

Se text!

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Harmonia evangelistarum 1615

Budhistorik (6 bud)
3369684
550
3369386
500
3369024
450
3362410
3360437

Slutpris SEK:
550
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer