Harmonia evangelistarum 1615

473248

HARMONIA EVANGELISTARUM 1615. BÜNTING, HEINRICH / LOW, HANS PÅWELSSON (övers.). Harmonia evangelistarum. Thet är: Een ganska skön och endrechtigh the fyra helga ewangeliers tilsammanstämmelse,... I-III. Stockholm, Ignatius Meurer, 1615.
Folio. 350 x 200 mm. (62), 168, (8, 2 blanka); (4), 1-53, (2, 1 blank); (4), 1-473, (13) s. Sista bladet tryckt 1617, tillhör den samma år trykta inledningen omfattande 60 sidor, som saknas i detta exemplar.
Senare skinnband med mörkare främre pärmspegel från äldre band, med knäppband. Genomgående småfläckig och med en del mindre revor. Flera lagningar, främst i undre marginalen, en handfull med smärre tryckförluster (kustod, paginering). Brännhål med textförlust s. 181/-82 i del III.
Collijn Sveriges bibliografi 1600-talet spalt 128.

Se text!

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Harmonia evangelistarum 1615

Budhistorik (6 bud)
3369684
550
3369386
500
3369024
450
3362410
3360437

Slutpris SEK:
550
55 EUR, 66 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.