Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell

 
 
 
Auktionsnr
472636
 
Beskrivning

IKEA, "Medevi", 2 dlr., karmstol samt fotpall, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, Gripsholmsmodell, ljusgrå lackering, lösa plymåer, rutig klädsel, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Medevi Brunn L. OY, sitthöjd ca 41 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål


 
Kondition
Slitage, klädsel med fläckar, stoppningen torkad
 
Kategorier
Möbler, Fåtöljer
 
Visas och avhämtas
Magasin 5, Frihamnen, Stockholm
Rum 20
 
 
 
Gripsholmsfåtölj med fotpall Gripsholmsmodell
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
 
 
Budhistorik (19 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3368061
2017-07-09 12:20:28
1 900
3367560
2017-07-08 23:34:15
1 800
3367321
2017-07-08 20:13:45
1 700
3367129
2017-07-08 18:51:33
1 600
3366586
2017-07-08 11:36:05
1 500
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-07-09 kl 12:24
Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Bevakningspris ej uppnått
Utropspris SEK:
4 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK