Spegel stockholmsarbete Wahlberg

472604

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad EW (Erik Wahlberg, spegelmakare i Stockholm ca 1760-1811), Stockholms hallstämpel 1792, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, delvis bemålad, infälld bemålad gipsplakett, ca 143x65 cm

Senare bemålning, senare glas, smärre ytskador och sprickor, enstaka dekorbitar saknas

Speglar

Rum 4

Budhistorik (14 bud)
3368195
5 600
3368194
5 400
3367987
5 200
3368193
5 000
3367987
4 800

Slutpris SEK:
5 600
509 EUR, 588 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.