Design Timo Sarpaneva Modern vardagsvara

469220

TIMO SARPANEVA, "Finlandia", Iittala,formgiven på 1960-talet, delvis klar glasmassa, blåst i förkolnad träform, den mindre signerad Timo Sarpaneva 3357, höjd 5-16,5-26,5 cm

Smärre kantnagg

Glas, Konstglas, Design, Specialauktion

Monter 27

Budhistorik (2 bud)

3369216
3363890

Slutpris SEK:
35 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.