Ljuskrona från Grensholms slott

464816

LJUSKRONA, rokokostil, 1800-talets andra hälft, delvis äldre delar, för 6 ljus, stomme i mässing med spår av försilvring, behängd med olikslipade och gjutna prismor, mittstång med vridna stamglas, stavverk med pärlor och stjärnor, botten med fasetterat klot, höjd 85 cm

PROVENIENS: Familjen Mannerheim, sedan 1904 Grensholms slott, Vånga socken, Östergötlands län
därefter i arv inom familjen

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Östergötland, del I, Malmö 1971, sidan 238, ljuskronan synligt i matsalen på Grensholms slott

Smärre skador, kompletterad och omarbetad, borrad för el

Belysning, Ljuskronor, Diverse

Rum 7

Budhistorik (4 bud)

3286540
20 000
3286539
15 000
3286537
10 000
3286409
2 600

Slutpris SEK:
20 000
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer