Trågsoffa

464739

TRÅGSOFFA, rokoko, 1700-talets andra hälft, Stockholmsarbete, snidad dekor av rocailler och akantus samt meanderbård, målad grön (delvis lasyr), plymåer med textil klädsel, sitthöjd ca 47, längd 212 samt djup 47 cm.

Renoverad och kompletterad, tråget är av senare datum, avslag på benet i mitten, klädsel med fläckar, en förstärkning på baksidan är lös, bruks och åldersrelaterat slitage.

Möbler, Soffor

Rum 11

Trågsoffa

Budhistorik (20 bud)
3298164
17 500
3298165
17 500
3298164
17 000
3298163
16 500
3298160
16 000

Slutpris SEK:
17 500
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer