Josef Frank design Schatullskrivbordet

464337

JOSEF FRANK, skrivbord, modell 1022, "Schatullskrivbordet", mahogny/mahognyfanér, skiva i Santos palisander, dekor av björkrand, indragna ben, tre låsbara lådor i sargen, draghandtag av mässing, formgivet 1940, Firma Svenskt Tenn, 1900/2000-tal, nyckel medföljer, höjd 72, 130x63 cm

Smärre slitage, blekt

Ändringar/tillägg
skiva i Santos palisander kräver inget Cites-intyg

Möbler, Övriga möbler, Design

Rum 5

Budhistorik (23 bud)
3295097
25 000
3295016
24 000
3295016
23 000
3293638
22 000
3293605
21 000

Slutpris SEK:
25 000
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer