Nils Nilsson Skum, samearbete

463388

NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Björnjakt med Erik Marsja, signerad och daterad NN Skum 1941, blandteknik, ca 24x33 cm
Av Skum handskriven not a tergo: jag och Erik Marsja i mikael lit for björnjakt till stor järda Tsjaktsja det rei jag fik tre byörn han bar två st. se, Marjas löper med rep när byörn, byörn jömas i bärg hål, men jag kåm när och roba op de byörn håpa och skrika så högt röst att min örårna stom fast, men jag sytta miti järta, de dö ögånblik

Etnografica, Konst, Äldre måleri

Monter 27

Nils Nilsson Skum, samearbete

Budhistorik (6 bud)
3276290
11 500
3274177
11 000
3276289
10 500
3274177
8 000
3274154
5 200

Slutpris SEK:
11 500
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer