Spegel gustaviansk

462892

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad sköld, ramen med bandfläta och pärlstav, fasettslipade kvicksilverfolierade glas, 132 x 62 cm

Smärre förgyllningsskador, mindre glasskada, avkortad, senare krön och nedre sargdekor

Speglar

Rum 3

Spegel gustaviansk

Budhistorik (14 bud)
3286317
7 000
3286312
6 800
3286310
6 600
3286309
6 400
3286308
6 200

Slutpris SEK:
7 000
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer