Golvur England

462505

GOLVUR, England, 1700-tal, fodralet fanérat i mahogny, beslag i mässing, bemålad urtavla med polykrom dekor av blad och frukter, arabiska siffror, höjd ca 218 cm, 2 lod och pendel medföljer, nyckel o vev finns.

Smärre fanérskador. Urtavlans färg lätt krackelerad.

Klockor/Ur, Möbler, Övriga möbler

Geijersgatan 14, Göteborg

Golvur England

Budhistorik (6 bud)
3287280
3 200
3276917
3275180
2 800
3274845
3273846

Slutpris SEK:
3 200
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 550 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer