Wiking Svensson

434610

WIKING SVENSSON (1915-1979), "Till dansbanan", enligt text atergo föreställer porträttet konstnären Lennart Åsling, signerad Wiking Svensson, olja på duk 150x100 cm.

Proveniens: Inköpt Konsthallen, Göteborg 1967
Utställd på Gummesons, Stockholm

Ingår i auktionen Västsvenska konstnärer

Wiking Svensson

Budhistorik (7 bud)
3287438
2 800
3287580
2 600
3287438
2 400
3276936
3276936

Slutpris SEK:
2 800
270 EUR, 307 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.