Mattis Nordéus

458351

MATTIAS NORDÉUS (född 1978): Trolovningen,
signerad på baksidan Mattias Nordéus, akryl på pannå, ca 51x37 cm.

PROVENIENS: Milliken Gallery, Stockholm
Mattias Nordéus är född 1978 och bosatt i Malmö. Han är utbildad på Konsthögskolan i Malmö. I sitt konstnärliga arbete har han länge intresserat sig för TV- och datorspelskulturen. Bl.a. har han skapat träskulpturer där människor framställs som tv-spelsfigurer.
Mattias Nordéus har ställt ut på Electrohype 2006 på Lunds Konsthall, Galleri Milliken i Stockholm och på konstmässor i New York, Köpenhamn, Basel och Berlin.
2007 tilldelades Mattias Nordéus, via Malmö konstmuseum, ett av Sveriges värdemässigt största konststipendier: Aase och Rickard Björklunds stipendium på 200.000 kronor.

Kundcenter

Mattis Nordéus

Budhistorik (12 bud)
3242215
8 000
3242212
7 000
3240091
6 000
3240081
3238144

Slutpris SEK:
8 000
807 EUR, 958 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.