Mattis Nordéus

Föregående | Översikt | Nästa

458351

MATTIAS NORDÉUS (född 1978): Trolovningen,
signerad på baksidan Mattias Nordéus, akryl på pannå, ca 51x37 cm.

PROVENIENS: Milliken Gallery, Stockholm
Mattias Nordéus är född 1978 och bosatt i Malmö. Han är utbildad på Konsthögskolan i Malmö. I sitt konstnärliga arbete har han länge intresserat sig för TV- och datorspelskulturen. Bl.a. har han skapat träskulpturer där människor framställs som tv-spelsfigurer.
Mattias Nordéus har ställt ut på Electrohype 2006 på Lunds Konsthall, Galleri Milliken i Stockholm och på konstmässor i New York, Köpenhamn, Basel och Berlin.
2007 tilldelades Mattias Nordéus, via Malmö konstmuseum, ett av Sveriges värdemässigt största konststipendier: Aase och Rickard Björklunds stipendium på 200.000 kronor.

458351 - Mattis Nordéus
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Mattis Nordéus

Budhistorik (5 bud)
3232393
500
3232392
450
3232391
3232388
3232386

3 dagar kvar
Avslutas: 2017-04-28 kl 20:06
AKTUELLT BUD SEK:
500
Utropspris SEK:
15 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer