Bordsur Paris

457866

BORDSUR, 1800-talets början, Directoire, urtavlan märkt Maniere Paris, (Charles-Guillaume Manière verksam i Paris 1778-1812), urtavlans krans med de tolv zodiakerna, brännförgylld dubbelapatinerad brons, krönt med flammande fyrfat och drakar, höjd 47 cm, senare nyckel samt pendel finns

Åldersrelaterat slitage

Klockor/Ur

Monter 20

Bordsur Paris

Budhistorik (13 bud)
3240219
11 500
3237397
11 000
3237396
7 200
3236148
7 000
3234933
3 600

Slutpris SEK:
11 500
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer