Konsolbord

457021

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, brännmärkt NGB, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen fascesknippen, frambenen krönta av akantus och sfinxhuvuden, avslutande fötter, bemålad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 84, 70x34 cm

Slitage, smärre skador, smärre ytförbättringar

Möbler, Soffbord, sidobord

Rum 1

Konsolbord

Budhistorik (8 bud)
3236390
10 000
3232774
8 200
3232773
7 000
3228123
3 800
3226098
3 600

Slutpris SEK:
10 000
1 009 EUR, 1 198 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.