Konsolbord

457021

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, brännmärkt NGB, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen fascesknippen, frambenen krönta av akantus och sfinxhuvuden, avslutande fötter, bemålad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 84, 70x34 cm

Slitage, smärre skador, smärre ytförbättringar

Möbler, Soffbord, sidobord

Rum 1

Konsolbord

Budhistorik (8 bud)
3236390
10 000
3232774
8 200
3232773
7 000
3228123
3 800
3226098
3 600

Slutpris SEK:
10 000
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer