Carlman kaffekanna silver

448959

CARL FREDRIK CARLMAN, kaffekanna, silver, Stockholm 1912, tunnformad på fyra tassfötter, delvis godronnerad, välvt lock med pinjekotte, svärtat klubbhandtag, höjd 24 cm, vikt ca 597 g

Lätt ytslitage, mindre nagg på handtag

Silver

Monter 10

Carlman kaffekanna silver

Budhistorik (6 bud)
3154022
3152463
3145186
3139783
3138076
500

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 21-23
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer