Carlman kaffekanna silver

448959

CARL FREDRIK CARLMAN, kaffekanna, silver, Stockholm 1912, tunnformad på fyra tassfötter, delvis godronnerad, välvt lock med pinjekotte, svärtat klubbhandtag, höjd 24 cm, vikt ca 597 g

Lätt ytslitage, mindre nagg på handtag

Silver

Carlman kaffekanna silver

Budhistorik (6 bud)
3154022
3152463
3145186
3139783
3138076
500

Slutpris SEK:
225 EUR, 261 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Slakthusgatan 22
Växel tel 08-686 98 80

Helsingfors
Växel +358 9 35 426 700

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7
Baltzarsgatan 6

Antikskolan

» Läs mer