Svensk bibliografi av Collijn, Rudbeck med flkera

442637

SVENSK BIBLIOGRAFI. (9). COLLIJN, ISAAC. Sveriges bibliografi intill år 1600. I-III. Uppsala 1927-38.

Stor 8:o. Planscher o. andra illustrationer. Medbundna häftesomslag.
Delvis något nötta gulbruna samtida hfrbd, lätt blekta guldornerade ryggar. (Herzog's). Med flera. 9 vol.

Med flera omfattar: Collijn: Sveriges bibliografi. 1600-talet (Uppsala 1942-46, medbundna häftesomslag); Rudbeck: Beskrivande och illustrerad förteckning över de upplagor av Sveriges Landskapslagar, landslagar och stadslagar som av trycket blivit utgivna intill dess Sveriges rikes lag blev gillad och antagen på riksdagen år 1734. Bibliografi (Stockholm 1915, upplaga tr. i 320, av 350 , numrerade ex., detta nummer 237); Bygdén: Svenskt anonym- och pseudonym-lexikon. I-II (Upsala 1898-1905, lösa blad); Lundstedt: Sveriges periodiska litteratur. Bibliografi... I-III (Stockholm 1895-1902); Almqvist: Johann Kankel. Pehr Brahes boktryckare på Visingsö (Uppsala 1965); Engström: Amund Grefwe. Den förste boktryckaren i Göteborg (Göteborg 1983).

Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013).

Se text, många marginalanteckningar o. förstrykningar, de flesta ur Björck & Börjessons handbibliotek.

Böcker/Kartor, Bokväsen

Rum 1

Budhistorik (5 bud)
3109541
3108184
950
3103265
750
3093147
550
3092573
500

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.