Bokhistoria

442469

BOKHISTORIA. (4). COLLIJN, ISAK. Bibliografiska miscellanea. [I]-IV (V utkom). Särtryck ur Kyrkohistorisk årsskrift 1909-12. Uppsala 1909-12.

8:o. (4), (1)-40; (4), (1)-8; (4), (1), 111-131, (1 blank); (4), (1), 152-185, (1 blank) s. 4 planscher, varav tre utvikbara och andra illustrationer. Originalomslag.
Senare lätt nött gulbrunt halvklotband. Dedikation till generalkonsul Jean Jahnsson på främre omslag t. d. I. Thore Virgins ex. m. hans namnteckning på insidan av främre pärm. +

SJÖGREN, ARTHUR. Boktryckerihistoriska forskningar och fynd. (Samtliga häften är särtryck ur Nordisk boktryckarekonst). I-XII. Stockholm 1941-43.

4:o. Originalomslag. Ill.
Senare (sent 1900-tal) rödbrunt delvis lätt blekt klotband. Med flera (4) särtryck i samma band. Med flera. 4 vol.

Med flera omfattar: Collijn: Det Rosenbergska biblioteket och dess exlibris. En bibliotekshistorisk studie (Stockholm 1907); Ex bibliotheca Fraemmestadiensi. Festskrift tillägnad friherre Per Hierta på hans femtioårsdag den 25 oktober 1914 (Stockholm 1914, uppl. tr. i 105, av 125, numrerade ex., detta nummer 57, med Sten Westerbergs exlibris).

Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013).

Se text

Böcker/Kartor, Bokväsen

Bokhistoria
Budhistorik (4 bud)

3109536
3109356
3108394
750
3096373

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.