Richardsons Krigs-wetenskap 1738-49

442352

(RICHARDSON, J.), J. R. (2). Historisk grundelig inledning til krigs-wetenskap, likmätigt the grundsater, och inrätningar, som faststälte, och i acht tagne äro af the största generaler och ingenieurer i Europa: med anmärckningar. I-III. Stockholm (P. J. Nyström) 1738-49.

Small 4:o. (16), (1)-388, (12); (12), (1)- 439, (5); (16), 1-496, (24) s. 76 numrerade graverade till större delen utvikbara planscher o. tabeller (alla, varav 5 inklistrade, några missfärgade av texten), 4 inklistrade graverade vinjetter i texten .
Nötta bruna samtida skbd, mindre skador i falsarna, rikt guldornerade ryggar m. fyra upphöjda bind, något skadade i övre kant, stänksnitt. 2 vol.

Detta arbete är utgivet, översatt och bearbetat av Richardson, efter arbeten av J. Ch. de Folard o. A. de Pas de Feuquières.

Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013)

Se text

Böcker/Kartor, Militaria

Rum 1

Budhistorik (6 bud)
3109713
1 900
3109575
1 800
3109575
1 600
3095792
3093957

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.