Design Jane Reumert Modern Keramik

439566

JANE REUMERT (Danmark 1942-2016), ask med lock, stengods, glasyr i brunt med svart dekor, signerad JANE, höjd ca 4,5, 6x4 cm
HISTORIK: Jane Reumert började sin bana 1960 på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn, där hon fyra år senare startade Strandstræde Keramik. Hon fick sitt genombrott på 1980-talet och hade sedan ett 20-tal betydande utställningar i Skandinavien, Europa och i New York och finns finns representerad i många samlingar i flera länder. År 1994 erhöll hon Torsten och Wanja Söderbergs pris.

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Design, Specialauktion

Rum 3

Budhistorik (8 bud)
3148977
1 300
3148390
3148976
3148390
3147538
700

Slutpris SEK:
1 300
124 EUR, 139 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.