Henning Mankell Galjonsfigur

442697

GALJONSFIGUR, 1800-tal, bemålad träskuren kvinnogestalt, total höjd 224 cm, figurens höjd ca 155 cm
Skriven text av Hasse Ekman på det vita trät "Hoppas hon för lycka med sig"

Proveniens: Hasse Ekman samt Henning Mankell

Sprickor, skador , senare bemålning, färgbortfall

Nautica/Technica

Geijersgatan 14, Göteborg

Henning Mankell Galjonsfigur

Budhistorik (47 bud)
3101689
78 000
3101742
76 000
3101689
74 000
3101329
72 000
3101329
70 000

Slutpris SEK:
78 000
7 855 EUR, 8 923 USD
Utropspris SEK:
25 000