Estrid Ericson, takarmaturer, 1 par, Svenskt Tenn

442517

ESTRID ERICSON, takarmaturer, 1 par, Svenskt Tenn, Stockholm 1920-tal, modellnummer 104, formgiven 1925, tenn, fyra armar med dekor av blad, höjd 56 cm

LITTERATUR: Jämför Katalog Svenskt Tenn 1931, modellnummer 104

Ett blad saknas, mindre skador och lagningar

Belysning, Taklampor

Rum 19

Budhistorik (4 bud)

3091703
4 400
3079328
4 200
3078307
500
3077286

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.