Väggpendyl Johan Nyberg

442436

VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Johan Nyberg Stockholm (1740-1801), bemålat och förgyllt trä, urtavla med arabiska siffror, slagfunktion, flankerat av lyror på kolonner, höjd ca 89, bredd 48 cm

Pendel och nyckel finns, slitage, skador

Klockor/Ur

Rum 21

Väggpendyl Johan Nyberg

Budhistorik (5 bud)
3083766
3083765
3 800
3083764
3 200
3083763
2 400
3077049

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.