Föremål från Vikingatiden

442319

TORS HAMMARE, amuletter, 5 st., vikingatid, variant som kunde användas både som hänge och appliceras som beslag, variant utan ögla som bars med en tvinnad lädersnodd omkring sig samt en som möjligen haft ögla och representerar de hybrider mellan kors och Tors hammare som existerade under vikingatiden, amulett i form av åskvigg, alla dessa från ca 800-1050, med följer också ett spänne av östlig modell, ca 750-1000, samtliga i brons, den minsta Torshammaren är ca 2,5 och spännet är 6,5 cm.

Proveniens: Föremålen kommer från en större och äldre samling av artefakter och är funna enligt följande; Den mindre Torshammaren med ögla och fästanordning är hittad vid floden Daugava nära Vitebsk i nuvarande Vitryssland, den större Torshammaren utan ögla är hittad i Novgorods omgivningar, detta gäller även åskviggsamuletten, den delvis avbrutna Torshammaren är ett sjöfynd i närheten av Stamford Bridge i England, spännet är hittat i Karelen.

Jordfynd med tillhörande slitage, en Torshammare ej komplett

Diverse, Forntidsföremål

Monter 12

Föremål från Vikingatiden

Budhistorik (44 bud)
3092205
10 500
3090392
10 000
3092202
10 000
3090392
9 600
3092201
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.