Peristerium 1100/1200-tal

441837

LOCK TILL PERISTERIUM, eucharistiduva, 1100/1200-tal, Limoge Frankrike, locket har ursprungligen suttit på en duva i koppar med dekor i emalj och med förgyllda detaljer, ciselerad dekor i form av cirklar varav det största innesluter ett kors, locket bär rester av ursprunglig brännförgyllning, vridmekanismen för att låsa locket finns kvar, höjd ca 10, bredd 8,5 cm.

Bruks och åldersrelaterat slitage.

Diverse, Samlarobjekt

Monter 10

Peristerium 1100/1200-tal

Budhistorik (6 bud)
3088993
2 800
3088785
2 600
3088992
2 600
3088785
3085630
1 700

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.