Hörnskåp Dalarna

441829

HÖRNSKÅP, Dalarna, 1700-tal, delvis originalbemålning, daterat 1785, sannolikt Lussi Hans Andersson (1740-1817), speglarna med dekor av blomsteruppsättningar, för vägghängning, höjd ca 111, 71x47 cm, nyckel finns

Slitage

Ändringar/tillägg
Nyckel finns för avhämtning i Utlämningen

Möbler, Allmoge

Rum 7

Hörnskåp Dalarna

Budhistorik (9 bud)
3088158
1 600
3073857
3088059
3073857
1 400
3088058
1 300

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.