Handskriven bok topografi sent 1700-tal

441810

HANDSKRIFT TOPOGRAFI. "Register uppå alle län, härader, och soknar som denne undervisning innehåller" (titel).
Ca 400 sidor i liten 4to (200x160 mm). I början namnteckning bl.a. Wilhelm Åhlin, daterad Stockholm, mars 1770.

Senare hfrbd från 1800-talet.
Har enligt anteckning tillhört kammarrådet Fägersten.

Några anteckningar av annan hand, något fläckad. Nött band.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Rum 1

Budhistorik (9 bud)
3088538
650
3088438
600
3088458
600
3088438
550
3084016
500

Slutpris SEK:
650
65 EUR, 74 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.