Mut Tema

441703

MUT KELIM, centrala anatolien, 1800-talets andra hälft, ca 251x126 cm

MUT KELIM, central Anatolia, second half of the 19th century, 251x126 cm

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Skador, hål, slitage, monterad på väv

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Mut Tema

Budhistorik (7 bud)
3098706
3 200
3104982
3098706
2 800
3097108
2 600
3095772
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.