Bönematta Tema

441690

AVONYA BÖNEMATTA, västra Anatolien, 1800-talets mitt, ca 140x120 cm

AVONYA PRAYER RUG, west Anatolia, mid 19th century, 140x120 cm, mounted

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Skador, slitage, lagningar, monterad på väv

Mattor/Textilier, Äldre och antika mattor

Geijersgatan 14, Göteborg

Bönematta Tema

Budhistorik (20 bud)
3105538
7 200
3099957
7 000
3105531
6 800
3099957
6 400
3095684
6 200

Slutpris SEK:
7 200
725 EUR, 824 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.