Mudjur Tema

441688

MUDJUR BÖNEMATTA, centrala Anatolien, 1800-talets första hälft, ca 131x113 cm

MUDJUR PRAYER RUG, first half of the 19th century, 131x113 cm

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Slitage, lagningar

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Mudjur Tema

Budhistorik (18 bud)
3104918
8 200
3099645
8 000
3103876
8 000
3099645
7 800
3103697
7 600

Slutpris SEK:
8 200
826 EUR, 938 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.