Karaman Tema

441674

KARAMAN, centrala Anatolien, sent 1800-tal, medaljonger på röd botten, 388x130 cm

KARAMAN, central Anatolia, late 19th century, 388x130 cm

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Ena kortsidan med skador, ställvis något slitage, delvi monterad på väv

Mattor/Textilier

Karaman Tema

Budhistorik (17 bud)
3105479
4 800
3105474
4 600
3105465
4 400
3105473
4 400
3105465
4 200

Slutpris SEK:
4 800
483 EUR, 549 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.