Cukkurcimen Tema

441669

CUKKURCIMEN BÖNEKELIM, centrala Anatolien, 1800-talets mitt, ca 131x105 cm

CUKKURCIMEN PRAYER KELIM, central Anatolia, mid 19th century, 131x105 cm

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Delvis omvävd kortsida, mindre slitage

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Cukkurcimen Tema

Budhistorik (27 bud)
3106041
5 800
3106036
5 600
3106029
5 400
3106026
5 200
3106025
5 000

Slutpris SEK:
5 800
584 EUR, 664 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.