Aydinli Tema

441661

AYDINLI KELIMHALVA, västra Anatolien, 1800-talets mitt eller tidigare, ca 332x82 cm

AYDINLI KELIM, west Anatolia, mid 19th century or earlier, 332x82 cm, mounted

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Skador, slitage, monterad på väv

Mattor/Textilier

Geijersgatan 14, Göteborg

Aydinli Tema

Budhistorik (6 bud)
3104949
2 600
3103139
2 400
3103139
450
3104226
3103139

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.