Det moderna originalträsnittet

441558

ISAAC GRÜNEWALD, SIRI DERKERT mfl, träsnitt,. Det moderna originalträsnittet, August Brunius, Råsunda (Handpresstryckeriets Förlag) 1917.
Stor 4to (31x25 cm). Dekor A. Sahlén. 13 originalträsnitt, delvis i färg, Harriet Sundström - S. Bergström - Siri Magnus-Lagercrantz - Hj. Strååt - H. Gehlin - I. Grünewald - Siri Derkert - Elsa Ström-Ciacelli - Gerda Nordling - Per Fischer - CO Petersen - Anna Sahlström - Eva Bevé.
Upplagan tryckt i 200 numrerade exemplar, detta nr 188.
Skador: Nött och missfärgat band

Konst, Grafik, Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria

Monter 27

Budhistorik (5 bud)
3085566
1 900
3080578
1 800
3080578
3085565
3080578

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.